Joomla! potrafi wiele. Trzeba powiedzieć, że to rzeczywiście menedżer zarządzania treścią. I jest może nie magiczny choć trochę skomplikowany – to trzeba przyznać. Samo działanie nie jest jednak magiczne. Przygotowując stronę wg. szablonu widać elementy HTML na wejściu procesu przygotowywania strony. Reszta to kod SQL generowany przez Joomla w celu przygotowania prezentacji strony oraz jej elementów, PHP zapewniający funkcjonalności, wsparty Java Script. Joomla wykorzystuje to do swojego działania. Słowem – Joomala! rulez.
Jednak jeśli chcemy ładną i oryginalną stronę szablon powinniśmy przygotować sobie sami. Wbudowane szablony są rzeczywiście „szablonowe”. Pozwalają co prawda na wygenerowanie dużej, funkcjonalnej witryny, jednak układ treści w szablonach jest prawie w każdym przypadku taki sam. Za te bardziej oryginalne trzeba zapłacić. Tak jak mówiłem odrobinę bardziej zawansowani użytkownicy Joomla!, którzy znają HTML i CSS są w stanie przygotować funkcjonalny szablon, i to taki, który wygląd dokładnie tak jak chcemy.
Tak więc trochę HTML, troszkę CSS i szczypta PHP – to wystarczy. Szablon, na którym stała pierwsza wersja mojej strony domowej przygotowałem sam. Był to rok 2018. Generalnie w szablonie strony chodzi o to, by zaprojektować i wbudować w styl te wszystkie elementy, które pozostają niezmienne na stronie, ale nie tylko. Możemy sformatować i dopieścić praktycznie każdy fragment strony używając kodu CSS i posługując się znacznikami HTML, które wygenerował system Joomla! opracowując nasz szablon.
Tak jak powiedziałem wynikiem działania systemu Joomla! są operacje wykonywane na bazie danych. Baza przechowuje elementy, które potem w łatwy sposób – poprzez odwołania, wykorzystuje do swojego działania. Tu już trochę stromo się zaczyna robić, bo wchodzimy w mechanizm działania CMS i jak trochę wyżej napisałem – łatwo powiedzieć co jest na wejściu, bo to kod HTML, łatwo powiedzieć co jest na wyjściu, bo to też HTML. Jak jednak funkcjonuje sama Joomla! powiedzieć trudniej. Można się odwoływać do klas i struktur, które Joomla! generuje i utrzymuje w swoim działaniu. Ja się za to nie zabierałem.